The American Writers Museum

15.02.2024

Muzeum spisovatelů - místo inspirace, místo s interaktivními prvky, místo načerpání energie, místo odpočinku. Kde? Bohužel až za oceánem.

Před pár lety jsem přemluvila (bohužel jsem musela doslova přemlouvat) dcery, aby šly se mnou do The American Writers Museum v centru Chicaga. Prý se jim do muzea nechce, ale nakonec svolily. A poté uznaly, že muzeum nemusí být zkostnatělý prostor.

Můžu pozvat i vás?

Račte vstoupit.

Na úvod se prochází kolem panelů, z kterých se na vás dívá portrét spisovatelky/spisovatele. Pokud vás někdo zaujme, můžete si panely různě točit, volit informace, které vás zajímají, vzít si sluchátka a poslechnout si úryvek z knížky dané autorky/autora.

Po literárním ponoření do několika knížek se můžete následovně nechat bavit banery, po kterých běhají v různých tvarech a rychlostech citáty z různých knížek. Je to vizuální divadlo, hra s tvary, rytmem, barvami.

Následuje klidová zóna s křesílky. Můžete se pohodlně posadit a začíst do několika výtisků, které jsou k dispozici na policích. Kdo se cítí na svoji autorskou činnost, může zasednout k psacímu stroji. Výsledné dílo se zanechává na nástěnce. Psací stroj láká, především menší děti na to koukají dost s obdivem, nedůvěrou, zaujetím, podezřením, co to vlastně je. 

V další místnosti je aktuální dočasná výstava - v dané době jsme se mohli seznámit s tvorbou Raye Bradburyho. Nádherně to do sebe zapadalo, protože dcera zrovna četla 451 stupňů Fahrenheita. 

A závěrečné kroky vedly kolem počítačů, kde jste si mohli hrát s různými slovíčky a skládat je za sebe. Opět velmi kreativní moment.

Chci tím sdělit, že po této návštěvě se cítíte nabiti inspirací, máte chuť sami něco sepsat, otevřít si knížku. Škoda že něco takového není v ČR.

Nebo víte o něčem podobném?

Pokud budete mít cestu do Chicaga, zajděte sem: The American Writers Museum

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086301356461