Proč nakouknout za dveře České školy Rhein-Main

11.02.2022

Už 11 let Kateřina Spiess-Velčovská a kolektiv České školy bez hranic Rhein-Main z Frankfurtu nad Mohanem vždy s dobrou náladou (opírám se o svědectví žáka ;)) doprovází na dobrodružné cestě vícejazyčnou výchovou spoustu rodin. A proč dobrodružné? Protože tu o dobrodružství není nouze - pravidelná a systematická výuka dětí s českými kořeny ve věku od 18 měsíců do 15 let je obohacená doplňkovými vzdělávacími aktivitami a zájmovými kroužky. A jak to dělají, že tak umí probudit lásku pro vše české? 

Už jen když si rozkliknete webové stránky této školy (viz níže), zavane na vás chuť si sednou do lavice a nechat se zavést do tajů bohatého českého jazyka a tradic. A kdo z nás si nemůže do tamějších lavic sednout osobně, přečtěte si alespoň o této škole postřehy zakladatelky Kateřiny Spiess-Velčovské:


📖 Když jste v roce 2011 školu otevírali, kolik jste měli dětí a jaké byly první dojmy?

Počítali jsme s přibližně dvaceti dětmi a za jeden večer jsme obdrželi přes 40 přihlášek dětí předškolního věku. Museli jsme zcela překopat původní plány, poptávku se nám podařilo v únoru nakonec uspokojit. V září jsme odstartovali školní výuku a celkový počet dětí nám poskočil na 75 žáků. Děti byly nadšené, motivované a také z rodičů byla cítit vděčnost, že jsme školu založili. Krásný čas.

📖 Dnes vím, že se vám škola rozrostla a máte své prostory. Kolik studentů zasedá do lavic dnes?

Aktuálně máme 70 dětí, což je podmíněno hlavně aktuální pandemií. Před pěti lety naše škola čítala 120 dětí.

📖 Které knihy se vám osvědčily pro společné čtení ve třídě?

V tomto je naše škola speciální, nemáme klasicky označené třídy. Prvňáčci jsou krtečci, druháci čtyřlístci, třeťáci vrťápci, čtvrtá třída lichožrouti, pátá rychlé šípy a 2. stupeň jsou Sneženky a machři. To také určuje, co děti v daném roce čtou. Koncept se nám velmi osvědčil. V knihách máme zastoupenou klasiku i novinky, což oceňují také rodiče.

📖 Se kterou knihou se vám obzvláště dobře pracovalo?

Zní to možná blbě, ale velmi se nám osvědčila leporela krtečka u počátečních čtenářů a potom komiksy. Spojení bohatých ilustrací a příběhů se u vícejazyčných dětí vždy vyplácí. Obrázky často napomáhají lépe porozumět textům, obzvláště, pokud slovní zásoba není tak široká.

📖 Kdo ze spisovatelů/ilustrátorů naposledy navštívil vaši školu?

Pavel Taussig, protože žije ve Frankfurtu a úzce spolupracuje s naší školou. Je to úžasný člověk, ztělesnění lidskosti, pokory a hlavně... svojí přítomností v naší škole motivuje naše žáky pátrat po historii, převážně v temné době. To je ojedinělé a naprosto unikátní. Pan Taussig má toho hodně za sebou. Prošel třemi koncentračními tábory, jako malý kluk přežil pochod smrti. Utíkal přes hranice v roce 1968. Je to živoucí učebnice dějepisu, která děti motivuje lépe než cokoliv jiného.

📖 Dnes se můžete právem pochlubit největší českou knihovnou v Německu. Kolik máte knížek a jak vaše knihovna funguje?

Přes 4.500 tisíce titulů, které nyní již zahrnují i slovenské knížky. Na jsme náležitě pyšní. Knížky jsou k dispozici rodinám zapsaným do naší školy a já pevně doufám, že až pomine tato divnodoba, budeme moci půjčovat knížky i externím zájemcům.

📖 Jaký projekt se vám při výuce osvědčil?

U nás nehledejte klasickou frontální výuku, to by nefungovalo. V první řadě je třeba si uvědomit, že k nám děti chodí navíc. Děti musíte zaujmout, motivovat a přitáhnout. Oříškem je také sestavení tříd. Vemte si, že máte třeba třetí třídu, všechny děti mají osm až devět let, ale jejich jazyková úroveň je odlišná. V té třídě máme děti českých rodičů, ze smíšených rodin, ale také vnuky, kteří češtinu zažili ob generaci. Práce u nás je pro každého učitele výzvou. Ojedinělou a krásnou.

📖 Čím vás děti mile, nebo nemile překvapily?

Mluvíme o mezilidských vztazích, kde musí fungovat v první řadě chemie. A to je i odpověď. Děti naše škola baví, umí si s jazykem hrát jinak, obohacují nás a my zase je. Nejkrásnější jsou zážitky, kdy vám dítě v sobotu o půl deváté přijde rozzářené do školy a prozradí na rodiče, že oni chtěli radši zůstat doma, ale to dítě se natolik těšilo, že je nenechalo být a přijeli... to jsou nádherné momenty.

📖 Vzpomenete si na nějakou vtipnou hlášku dětí?

Máme jich bezpočet. Spontánně si pamatuji na rozhovor dvou holčiček o přestávce, který nás dostal do kolen. Jaká řeka to je? No přece Zvratka. Ne, paní učitelka řekla Smradka... (jasně, že šlo o Svratku). A teď reagujte s naprostým respektem a klidnou tváří. Čeština hold dokáže pořádně zamotat hlavu.

📖 Jak byste charakterizovala svoji školu jedním slovem?

Jedinečná.

Mockrát děkuji za možnost nahlédnutí za vaše "školní dveře", za inspiraci a ať se daří i nadále!


www.skolarheinmain.de

https://www.facebook.com/CeskaskolabezhranicRheinMain/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086301356461