Tipnete si, které knížky stárnou a které nezestárnou? Cesta na půdu, krabice s knížkami z našeho dětství, hřejivé vzpomínky, ale ouha ….. naše děti se nudí. Nebo taky ne.

25.02.2023

Všechno kolem stárne, tak samozřejmě i knížky. Ne všechny knížky ovšem stárnou a zestárnou. Tak třeba Krteček baví děti dodnes a bude bavit s největší pravděpodobností i nadále. Ovšem takový Rumcajs dnešní děti nepoučí, nepobaví, nebudou rozumět některým slovům, třeba vůbec nepochopí ani zápletku.

Rodiče mají často radost z toho, že mohou sdílet své hezké vzpomínky na dětství a podsouvají svým dětem knihy, které v dětství doprovázely a bavily je. Ale je třeba si uvědomit, že to může udělat více škody než užitku. Dnešním dětem tyto knížky mohou totiž naopak pokazit radost ze čtení. Nerozumí jim, nechápou je.

Já osobně vnímám knížky, které zestárly a není třeba je dětem předčítat (prosím berte to jako můj názor) knížky jako např. O letadélku Káněti, dobrodružství Rumcajse, O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi, O víle Amálce. Píšu to z důvodu, že jsem to sama prováděla a narazila na nezájem svých dcer a zpětně si říkám, že to byl zbytečný čas.

Nicméně i současné děti budou se zájmem poslouchat dobrodružství Pejska a kočičky a jejich příběh o pečení dortu rozhodně zaujme. A samozřejmě Krteček je nesmrtelný. Také příběhy Pipi budou budit zájem u dětí snad i v dalším století. To ostatně platí i u dalších knížek Astrid Lindgren, kdy patrně i děti našich dětí budou "čtenářsky putovat" do Bullerbynu a nebudou se nudit.

V knižních regálech často vidíme Honzíkovu cestu. Naše srdce zaplesá, dětství, vzpomínky, prázdniny, léto, babička, buchty, sluníčko. Ale budete chtít dětem vysvětlovat, co je to JZD? Nebudou se dnešní děti divit, že vaše babička nenosí zástěru, není vždy napečeno a nemá nezměrně času jako Honzíkova babička? Doba se posunula a pokud chcete dopřát svým dětem čtenářský požitek o prázdninách a babičce a dědečkovi, pak můžete sáhnout po Honzíkově cestě dnešní doby, a sice po knížce Kubíkova cesta. Autor Jakub Špičák ponechal syžet, Kubík ovšem jede k babičce a dědečkovi do města na sídliště, oba prarodiče ještě pracují, Kubík si najde na sídlišti kamarády, děti mají mobily, ale naštěstí se umí zabavit i jinak a prožijí léto různými zážitky strávenými venku. I s babičkou a dědečkem se Kubík hodně poučí, pobaví. Kubíkova cesta mi přijde pro dnešní děti prostě lepší variantou.

Asi je ideální vzít knížku do ruky, prolistovat, přečíst si několik vět a rychle zjistíte, jestli vaše děti chytne, nebo ne. Své děti znáte nejlépe vy. Je napsaná zajímavě, je tam nějaká jiskra, není tam moc slov, kterým nebudou rozumět? Pak je to možná ta správná knížka.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086301356461