Zkáza Jezerní kotliny

Vyprodáno

Autor: Petr Hugo Šlik

Ilustrace: Tereza Marianová

Nakladatelství: Albatros

Rok vydání: 2021

Počet stran: 169

Váha: 0,5 kg

Pro kluky a holky od 9 let  

349,00 Kč

Ludva s Pavlem dál chodí do své milované Jezerní kotliny a nosí do města lékárníkovi vzácný šafrán. Občas však mají pocit, že je někdo sleduje. Při jedné z výprav objeví jeskyni a v ní něco, co vyvolá mnoho otázek. Kdo je tajemný Havran? Kdo podepisuje zlověstné dopisy jménem mrtvého Derneta? A skrývá Jezervní kotlina něco ještě cennějšího než šafrán?

Kniha navazuje na román Jaroslava Foglara Chata v Jezerní kotlině a zároveň je poctou Zdeňku Burianovi, ilustrátorovi prvního vydání.

Můj komentář:

Knížka se čte jedním dechem. Nové foglarovce "z pera" Petra Hugo Šlika tleskám. Knížku jsem měla přečtenou za den. Kapitoly jsou krátké, na závěr kapitoly je cliffhanger, takže čtenář často neodolá a čte hltavě kapitolu další. P. H. Šlik zůstal věrný jazyku Jaroslava Foglara, ale i dnešní děti ho učtou. 

Někdo P. H. Šlikovi vyčítá okatý apel na ochranu přírody, příliš silnou ekologickou linku, ale za mě proč ne. Foglarovky byly výchovné a téma ekologie je dneska důležité. Spíše bych vyčetla dvě vyloženě dramatické chvíle. Jedna skončí tragicky, aniž by se vyšetřovalo, proč to skončilo tak, jak to skončilo (nebudu prozrazovat více). Druhá výtka je na možná zbytečně dramatický závěr. Ale tak to P. H. Šlik ve svých knížkám mívá.

Každopádně si myslím, že se autorovi důstojně povedlo navázat na pana Foglara. 


Knížky stejného autora:

Olinka a kouzelná truhla - pro děti od 6 let

Tetralogie z Klárova - pro děti od 10 let: 

Tajemství jeskyně pokladů (1. díl), Ve staré cihelně se svítí (2. díl), Po stopách ztraceného syna (3. díl), Záhada dračího klíče (4. díl)


Foglarovky:

Záhada hlavolamu

Chata v jezerní kotlině 

Kdo z vás tuto knížku četl? Líbila se vám/nelíbila?

Máte k této knížce otázku? Zeptejte se.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086301356461