ABCZ aneb H jako Havel

Vyprodáno

Autorka: Denisa Šedivá

Ilustrovali: Adam Macháček a Sébastien Bohner

Vydavatel: Denisa Šedivá 

Rok vydání: 2018

Váha: 0,9 kg

790,00 Kč

Tuto výtečnou knihu bych ráda uvedla slovy samotné autorky Denisy Šedivé:

Nápad napsat a nakreslit abecedář zaměřený na Česko přišel spolu s dlouhodobým pobytem a výchovou dětí v zahraničí. V mém případě za stesku po Česku. U mého kamaráda, grafika Adama Macháčka, z radosti vzpomínek, které chce sdílet. Pro naše a všechny české děti v podobné situaci, vyrůstající kdekoli ve světě. Aby věděly, jak bohatá a pestrá je kultura jejich rodičů (nebo jednoho z nich). 

Když jednou budete mít tuto knížku v ruce, navždy si ji budete pamatovat. Je rozhodně výjimečná. Čím?

Poselstvím, nadhledem, hloubkou, fantazií. Ilustracemi, typografií, černobílým provedením.

U každého písmenka najdete ilustraci a k tomu související text, na pravé straně si můžete list otevřít a objeví se tam různé pojmy začínající od daného písmenka, které souvisí s Českou republikou, českou kulturou, osobnostmi, historií, místními zvyky a tradicemi. Texty jsou liberální, poučné, inspirativní. Každopádně vás podnítí k tvořivosti a přemýšlení, co byste si tam dodali sami. Fantazie tady hranice nemá.

Tuto knížku si mohou užít i cizinci, neboť součástí je i samostatný sešit s překladem do angličtiny (překlad: Robert Rusell a Ivan Gutierrez). 


Tak třeba písmenko A 

U tohoto písmenka si přečtete o pojmech jako  Anežka Česká, automobil Aero 50 Dynamik přezdívané Arizona, automat Koruna, aninomvaný film (Zlínské filmové ateliéry), abstrakce (František Kupka), autobus Škoda 706 RTO Lux ... mimo jiné se dozvíte zajímavosti o architektuře. 

Na konci je vždy jeden úkol, v našem případě u písmenka A souvisí s architekturou, kdy si děti mají všímat na procházce městem architektonických krás. A na úplný závěr si společně můžete zazpívat písničku Ach, synku, synku (nejoblíbenější písničku prezidenta Masaryka).

Já jsem s touto knížkou jak s dětmi, tak i s dospělými studenty velice ráda trávila čas, debata byla vždycky živá a pestrá. Když děti měly samy vymýšlet své asociace, tak konkrétně u písmenka A padly pojmy jako Alois Jirásek, auto Škoda, Antonín Dvořák, Avast, Adam Ondra, Albatros. 

Ahoj u dalšího písmenka a dalších hesel, kterých tu najdete celkem 257.

Ještě písmenko B? Tak jen pro představu vyjmenuju, o čem se můžete pod písmenkem B dočíst - Babička, bačkora, balet (Jiří Kilián, Darja Klimentová), barevný klavír (firma Petrof), baroko, Barrandov, Baťa Tomáš, Blaník, brambory, Brno, Budulínek, buchta. Za úkol můžete navrhnout podle vzoru Tomáše Bati pro své zaměstnance město a na úplný závěr si zazpívat Běží liška k Táboru.


ABCZ aneb H jako Havel byla zvolena Nejkrásnější knihou v kategorii učebnic 2018.


Odkaz na článek v blogu: Jak se mi pracovalo s knihou ABCZ aneb H jako Havel


Ostatní knížky a publikace o reáliích Česka

Dědečku, vyprávěj o Česku (pro děti od 8 let + CD)

Hravý průvodce Prahou (pro děti od 6 let)

Český, česká, české (pro děti od 10 let)

Dobrých 100 Nejlepší okamžiky sta let republiky (pro děti od 10 let)

Kdo z vás tuto knížku četl? Líbila se vám/nelíbila? 

Máte k této knížce otázku? Zeptejte se.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086301356461