Hravý průvodce Prahou

Vyprodáno

Autorka: Iva Petřinová

Ilustroval: Vojtěch Šeda

Nakladatelství: Albatros

Rok vydání: 2019


Počet stran: 288

Váha: 0,63 kg


Pro zvídavé holky a kluky od 6 let

349,00 Kč

Dostat děti ven dá někdy pěknou práci. Když ale máte chytrého pomocníka, který běžnou procházku promění v objevitelskou výpravu, máte vyhráno!

Hravý průvodce Prahou - to je 19 výletů, které vás zavedou na Pražský hrad, Kampu, Hradčany, Petřín, Vyšehrad nebo do židovského a Starého Města. Obsah je připraven na míru rodinám s dětmi, takže pověsti a informace o historii či památkách jsou zpracovány tak, aby zaujaly. Nechybí hravé úkoly a kvízové otázky. Knížku využijí nejen rodiče, ale i učitelé dějepisu, češtiny nebo vychovatelé.


Náš komentář: 

Výborný pomocník  ať už při vlastním putování Prahou, nebo i při výuce o Praze. 

Vezmu pro příklad hned první kapitolu  Do světa bájí a mýtů na Vyšehrad

Na úvod je vysvětleno, co Vyšehrad je a čím je významný, dozvíte se i svoji "trasu" - v našem případě začneme Na Bučince a dojdete k Čertovým sloupům.

Průvodce poutavě provádí děti po trase, přičemž jsou zde úkoly např. místo, odkud byl Vyšehrad ohrožován nejvíce, byla vstupní Táborská brána. Otázka pro děti: "Víš podle kterého města se jmenuje?". Na to se dá krásně navázat např. na stezku z jižních Čech od Tábora. 

V této kapitole jsou dále tři krátké pověsti, které podle mé zkušenosti děti vždy zaujmou. V tomto případě pověst o nejobávanějším strašidle celé Prahy, což je duch francouzského majora, dále pověst o tom, jak vypukla v zemi zlatá a stříbrná horečka a poslední třetí pověst o pruských husarech.

Velká pozornost se zde samozřejmě věnuje vyšehradskému hřbitovu, kde si při procházce děti všimnou na náhrobcích významných jmen, např. Božena Němcová, Karel Čapek a jeho manželka Olga Scheinpflugová, také Waldemar Matuška, nebo Radoslav Brzobohatý, Pepi Bican ...

Procházka končí u Čertových sloupů, které jsou z granodioritu, který se nikde v okolí nenachází, a při ozáření sluncem vydávají lehký zápach síry. Napadá vás nějaké vysvětlení, nač naši předce sloupy užívali?

Rozhodně tuhle knížku doporučuji při putování Prahou. Nejde jen o suchou teorii, ale je zde mnoho poutavých poznámek, úkolů, děti to bude bavit. 

Tahle knížka Hravý průvodce Prahou je výborná i do výuky, dá se putovat "online", zabere to nějaký čas na přípravu, ale výsledek rozhodně stojí za to.


Ostatní knížky a publikace o reáliích Česka

Dědečku, vyprávěj o Česku  - Ladislav Špaček

Český, česká, české - Šimon Tatíček

ABCZ aneb H jako Havel - Denisa Šedivá

Dobrých 100 Nejlepší okamžiky sta let republiky - Renáta Fučíkové a kolektiv

Legenda o Karlově mostě - Ivana Pecháčková

Strašidelné Brno - Arnošt Goldflam

Kdo z vás tuto knížku četl? Líbila se vám/nelíbila? 

Máte k této knížce otázku? Zeptejte se.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086301356461