Dobrodružství pana Wellingtona

Vyprodáno

Autorka a ilustrace: Hana Bergmannová Klímová

Nakladatelství: Katzberg

Rok vydání: 2018


Počet stran: 224

Váha: 0,56 kg


Pro kluky a holky od 9 let  

248,00 Kč 330,00 Kč

Pan Wellington je vysloužilé britské letadlo - bombardér, který vzpomíná na to, jak za války sloužil u 311. Československé bombardovací perutě RAF. Vyprávění naslouchají jeho okřídlení kamarádi v hangáru jednoho českého aeroklubu. Dva desetiletí kluci, Tonda a Eda, mají ve starém letadle svou skrýš "bunkr". Jednoho dne si hrají s Morseovým přístrojem v panu Wellingtonovi. Ten jim náhle začne odpovídat a hned jim svěří důležitý úkol: vypátrat ztracené československé letce z jeho poslední osádky. Rozvíjí se dobrodružství plné tajemství a pohádkových zázraků. Čtenář se ale dozví i o skutečných osudech našich anglických letců za války i v odbodbí komunistického pronásledování. 

Druhé vydání úspěšné knihy Dobrodružství pana Wellingtona je nyní rozšířeno o doslov, který přináší rozhovor s Tomášem Lomem, jedním z našich posledních žijících letců RAF, který sloužil u legendární 311. československé bombardovací perutě RAF. Součástí doslovu je i fotoalbum z archivu pana Loma. 

Na konci knihy je "vysvětlovníček", který srozumitelným způsobem dětem přibližuje pojmy jako protektorát, milicionář, kulak, ghetto, kibuc, imperialismus, transport, svazarm, reakcionář apod...


A co o knížce řekl Zdeněk Svěrák?

"Autorka napsala a namalovala klukovskou knížku, která možná zaujme i některé malé čtenářky. Očividným a také nelehkým cílem bylo přiblížit dětem osudy našich letců, kteří v poslední světové válce bojovali proti Hitlerovi v britských uniformách. Vysloužilý bombardér Wellington vypráví svůj příběh mírovým letadlům v hangáru půvabnou anglickou češtinou. Tím dostala knížka o hrdinství to, co bychom od ní nečekali: slušnou nálož humoru."


Ostatní knihy na téma války:

Bába Bedla - Markéta Pilátová (pro děti od 9 let)

Nicky & Věra - Petr Sís (pro děti od 10 let)

Transport za věčnost - František Tichý (pro děti od 12 let)


Podobné dobrodružné příběhy

Prašina 1 - Vojtěch Matocha

Hra o sen - Pavlína Jurková a Jarmila Vlčková

Po stopách ztraceného syna - Petr Hugo Šlik

Záhada hlavolamu - Jaroslav Foglar

Tajemství oblázkové hory - Bára Dočkalová

Máte k této knížce otázku? Zeptejte se.