Pan Wellington je vysloužilé britské letadlo - bombardér, který vzpomíná na to, jak za války sloužil u 311. Československé bombardovací perutě RAF. Vyprávění naslouchají jeho okřídlení kamarádi v hangáru jednoho českého aeroklubu. Dva desetiletí kluci, Tonda a Eda, mají ve starém letadle svou skrýš "bunkr". Jednoho dne si hrají s Morseovým přístrojem v panu Wellingtonovi. Ten jim náhle začne odpovídat a hned jim svěří důležitý úkol: vypátrat ztracené československé letce z jeho poslední osádky. Rozvíjí se dobrodružství plné tajemství a pohádkových zázraků. Čtenář se ale dozví i o skutečných osudech našich anglických letců za války i v odbodbí komunistického pronásledování. 

Druhé vydání úspěšné knihy Dobrodružství pana Wellingtona je nyní rozšířeno o doslov, který přináší rozhovor s Tomášem Lomem, jedním z našich posledních žijících letců RAF, který sloužil u legendární 311. československé bombardovací perutě RAF. Součástí doslovu je i fotoalbum z archivu pana Loma. 

A co o knížce řekl Zdeněk Svěrák?

"Autorka napsala a namalovala klukovskou knížku, která možná zaujme i některé malé čtenářky. Očividným a také nelehkým cílem bylo přiblížit dětem osudy našich letců, kteří v poslední světové válce bojovali proti Hitlerovi v britských uniformách. Vysloužilý bombardér Wellington vypráví svůj příběh mírovým letadlům v hangáru půvabnou anglickou češtinou. Tím dostala knížka o hrdinství to, co bychom od ní nečekali: slušnou nálož humoru."


Náš komentář:

Asi od páté stránky chytne a nepustí, a to doslova. Velice srozumitelně dětem vypráví o válce, nacistech, hrdinství, komunistech, smrti, vlastenectví, odvaze a samozřejmě osudech letců RAF. A to vše velmi čtivou a důvtipnou formou.

Řekla bych, že je to jedna z knížek kategorie cross-age, prostě knížka pro malé, mladé i dospělé čtenáře.

Kdo této knížce dá šanci, bude nadmíru a mile překvapený, jak téma války a letců RAF lze dětem jednoduše a srozumitelně přiblížit.


Ostatní knihy na téma války:

Bába Bedla - Markéta Pilátová (pro děti od 9 let)

Nicky & Věra - Petr Sís (pro děti od 10 let)

Transport za věčnost - František Tichý (pro děti od 12 let)


Dobrodružné příběhy pro děti od 9 let

Prašina 1 - Vojtěch Matocha

Hra o sen - Pavlína Jurková a Jarmila Vlčková

Po stopách ztraceného syna - Petr Hugo Šlik

Záhada hlavolamu - Jaroslav Foglar

Tajemství oblázkové hory - Bára Dočkalová

Kdo z vás tuto knížku četl? Líbila se vám?

Máte k této knížce otázku? Zeptejte se.