Labutí dům

Vyprodáno

Autorka: Daniela Krolupperová

Ilustrace: Eva Chupíková

Nakladatelství: Mladá fronta

Rok vydání: 2021


Počet stran: 180

Váha: 0,7 kg


Pro děti od 9 let

369,00 Kč

Píšou se 20. léta 20. století a Československem hýbe technický pokrok. Automobilismus, filmový průmysl i módní salony jen kvetou a všude se vznáší naděje a sny. 

Má je i trojice dětí, které svede osud dohromady: Rézi, která vypomáhá s úklidem v Labutím domě, miluje svět módy, její spolužačka Madla by ráda byla lékařkou a učeň Pavel se chce za každou cenu stát konstruktérem automobilů. 

Uskuteční své odvážné plány, i když se jim do cesty staví různé překážky? 


 Výstižný pohled na knížku, jehož autorem je Petr Nagy: Rozhlas Vltava

"Jak pilná švadlenka ke štěstí přišla. Daniela Krolupperová vypráví dětem svůj sen o první republice

spisovatelka Daniela Krolupperová, oceňovaná autorka knih pro děti, která působí také jako tlumočnice a překladatelka ze severských jazyků. Její nová kniha nese název Labutí dům a s ilustracemi Evy Chupíkové ji vydalo nakladatelství Mladá fronta, které nyní pokračuje ve své činnosti pod střechou nakladatelského domu Albatros Media. 

Leitmotivem knížky čtvercového formátu s výraznou obálkou a podtitulem "Svět prvorepublikových snů" se stala móda, pro kterou je už od malička zapálená hlavní hrdinka Rézi. Příběh dívky vyrůstající v polovině dvacátých let pod láskyplným dohledem ovdovělé maminky v pavlačovém domě na pražském Žižkově v lecčems připomíná životopisy klasických selfmademanů. 

Dcera schopné podomní švadleny, která jí od mala vštěpuje, že "poctivou prací a pílí se člověk může vypracovat", se nakonec zásluhou vlastní přičinlivosti, zděděného talentu i několika šťastných náhod stává úspěšnou módní návrhářkou. A odvážné sny ilustrující tehdejší technický pokrok i společenskou emancipaci si v knize plní i další postavy, počínaje mladým automobilovým konstruktérem a studentkou medicíny konče.

Doba nerovností i technických zázraků

Labutí dům není jen nadmíru povedenou knihou pro děti, kterou si rádi přečtou nebo kvůli ilustracím přinejmenším prolistují i jejich rodiče, ale také osobitým průvodcem jednou z důležitých a často vyzdvihovaných kapitol naší historie. Průvodcem pravda trochu nekritickým, ale zato se širokým záběrem, s nímž v realisticky vykreslené prvorepublikové Praze navštívíme nejen módní salony, ale i kavárnu, biograf či divadlo. Nám pak nezbývá nic jiného, než přát sympatické hlavní hrdince zasloužený úspěch a snad jí trochu závidět nelíčený a radostný úžas, který pociťuje tváří v tvář novým prožitkům a výdobytkům lidské civilizace, jež nám samotným už dávno zevšedněly."

autor: Petr Nagy (18. listopadu 2021)


Jiné knížky stejné autorky: 

Mechová víla (první čtení)

Bubáček a zlobivá závěj (první čtení)

Polární pohádka (první čtení)

Vánoční tramvaj (první čtení)


Další knížky pro podobně staré děti:

Bába Bedla - Markéta Pilátová

Hra o sen - Pavlína Jurková a Jarmila Vlčková

Tajemství oblázkové hory - Bára Dočkalová

Ve staré cihelně se svítí - Petr Hugo Šlik

Záhada dračího klíče - Petr Hugo Šlik

Dobrodružství pana Wellingtona - Hana Bergmannová Klímová

Záhada hlavolamu - Jaroslav Foglar

Kdo z vás tuto knížku četl? Líbila se vám/nelíbila? 

Máte k této knížce otázku? Zeptejte se.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086301356461