Ztracený v povětří

Vyprodáno

Autor: Stanislav Beran

Ilustrace: Ján Kurinec

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2023

Počet stran: 215

Váha: 0,4 kg

Pro kluky a holky od 10 let  

349,00 Kč

NA TOHLE LÉTO U BABIČKY A DĚDY MIKULÁŠ ROZHODNĚ NEZAPOMENE!

Jsou prázdniny a Mikuláš má úplně volno. Žádná škola, žádné cvičení na kytaru, žádné tréninky v bazénu. Žádné vstávání v sedm ráno, hurá! Ale místo aby si doopravdy mohl dělat, co chce, tak ho rodiče jako každý rok naložili do auta a odvezli k babičce a dědovi. A on teď musí trávit čas lelkováním, potloukáním se po zahradě nebo šťouráním kusem drátu v pletivu králíkárny. 

Jednoho dne si Mikuláš všimne podivného chování souseda Čurdy, kterého děda nemá z nějakého neznámého důvodu rád. Rozhodne se sousedovu tajemství přijít na kloub a sleduje Čurdu do opuštěných kasáren za vesnicí. Tam vleze do staré plechové skříně a ocitne se v Irkutsku! Moment! Jak se to stalo? Cestoval snad v čase?


Můj komentář:

Výše uvedená anotace je jen takový rozjezd do začátku knížky. Vše co je důležité se totiž stane pak. 

Omlouvám se za delší komentář, ale tato knížka si ho zaslouží:

Mikuláš je sympatický kluk, který se tak trochu nudí, ale za plotem bydlí pan Čurda, který je podle všech ve vesnici divný a tajemný. Mikulášovi ale zpestří prázdniny a ukáže mu cestu "skříní". 

Ona skříň je zavede do Irkutska, setkají se s Kašparem, ocitnou se na mistrovství světa v hokeji, kde hraje Bohumil Modrý. Jestli vaše děti neví, co jsou československé legie, kdo je Kašpar a Bohumil Modrý, tak v této knížce  dostanou pár nástinů a nápověd. Kdo bude chtít, může si pak sám vyhledat. Autor se uvážlivě vyhýbá rozvleklým historickým vysvětlováním. 

Kromě toho Mikuláš s Čurdou spolu staví letadlo. Letadlo pan Čurda stavěl i v roce 1968, kdy ..... A právě v této knížce se děti mohou dozvědět, proč někdo chtěl v té době opustit Československo. 

Knížku si děti mohou číst samy, určitě ji pochopí. Pokud by se četla v kolektivu např. ve třídě, dá se na tom "odpíchnout" a děti mohou dohledávat určitá historická data a události, mohou se navzájem informovat. Doporučuji tedy i do čtenářských dílen.

Autor používá úsporný jazyk, věty krásně plynou. Výstižné krátké popisy, kterými Stanislav Beran skvěle navodí atmosféru. Čtenář se najednou ocitne v ději, ani neví jak.


Knížky pro stejně staré děti:

Záhada dračího klíče - Petr Hugo Šlik

Po stopách ztraceného syna - Petr Hugo Šlik

Záhada hlavolamu - Jaroslav Foglar

Chata v Jezerní kotlině - Jaroslava Foglar

Zkáza jezerní kotliny - Petr Hugo Šlik

Prašina - Vojtěch Matocha

Prašina 2 - Vojtěch Matocha

Prašina 3 - Vojtěch Matocha

Tajemství oblázkové hory - Bára Dočkalová

Nicky Věra - Petr Sís


Kdo z vás tuto knížku četl? Líbila se vám?

Máte k této knížce otázku? Zeptejte se.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086301356461