Milada Horáková

Vyprodáno

Autoři: Zdeněk Ležák, Štěpánka Jislová

Nakladatelství: Argo

Rok vydání: 2020


Počet stran: 128

Váha: 0,8 kg


Pro kluky a holky od 12 let     

398,00 Kč

Milada Horáková je nejznámější obětí politických monstrprocesů v Československu. 27. června 1950 byla popravena v Praze na Pankráci. Co o ní víme víc? Právnička, sociální pracovnice, poslankyně, aktivní účastnice prvního, druhého i třetího odboje, bojovnice za práva žen... Je toho hodně, ale stále to málo vypovídá o její skutečné osobnosti.


Stostránková komiksová kniha spisovatele Zdeňka Ležáka a výtvarnice Štěpánky Jislové čtenáře seznámí se životem Milady Horákové mnohem podrobněji. Provede je dětstvím a mladými léty Horákové, její prací právničky na sociálním odboru, její odbojovou činností za druhé světové války, vězněním nacisty i vstupem do velké politiky po druhé světové válce. Nedílnou součástí je i soukromý život této političky.


Kniha dále sleduje zapojení Horákové do protikomunistického odboje po únorovém převratu, její zatčení v září 1949, série výslechů, vytvoření procesu a celý jeho průběh až po rozsudek a popravu. Kromě příběhu hlavní hrdinky sleduje také osudy vedlejších postav, čímž dokresluje charakter doby. Autenticky a velmi věrně vykresluje příběh jedné z největších osobností novodobých českých dějin.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky 


Náš komentář:

Pro mladou generaci může být tahle kniha ohromně přínosná. Myslím, že historie doprovázená obrázovým zpracováním je pro mladé čtenáře zajímavější.

Na úplný závěr knížky autor krátce představil 51 osobností, jako je např. Františka Plamínková, Rudolf Slánský, Ludmila Brožová-Polednová a další. 

V jedné recenzi o této knížce jsem četla, že to nejde o komiks v pravém slova smyslu, ale spíše o ilustrované vyprávění. Není tam moc dialogů, je to spíše popisné. Asi bych tomu dala za pravdu. Ale ať tak, nebo tak, z mého pohledu to má velký přínos.

Zdeněk Ležákkončí vyprávění o Miladě Horákové slovy: "Milada Horáková bojovala za svobodu, právo a demokracii u nás i ve světě. Bojovala za své současníky, ale i za nás, budoucí generace. Nakonec se stala symbolem takového boje. Symbolem, za kterým stojí odhodlání, inteligentní a nesmírně statečná žena."

Text knihy doprovázejí ilustrace Štěpánky Jislové, absolventky Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni.


Ostatní osobnosti (komiks):

Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej - Jan Novák, Jaromír 99

Čáslavská - Jan Novák, Jaromír 99

Štefánik - Václav Šlajch


Odvážné sny - Daniel Štorch

Kdo z vás tuto knížku četl? Líbila se vám/nelíbila? 

Máte k této knížce otázku? Zeptejte se.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086301356461