Zátopek... když nemůžeš, tak přidej!

Vyprodáno

Autor: Jan Novák

Ilustrace: Jaromír 99

Nakladatelství: Argo

Rok vydání: 2016


Počet stran: 208

Váha: 0,6 kg


Pro holky a kluky od 12 let     

398,00 Kč

"Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů," říkal Emil Zátopek.

Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství - postavil se proti režimu za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. 

Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky libretu Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99.


Náš komentář:

Skvělý počin Jana Nováka a Jaromíra 99, vlastním jménem Jaromíra Švejdíka. Ať už jste sportovci, nebo nejste, tenhle komiks o běžci Emilovi Zátopkovi vás určitě osloví. V naší rodině ho přečetli všichni. Já osobně jsem ho četla bez jediné přestávky až na úplný závěr.  

Knížka se rozhodně nepodbízí, přehledně vypráví o životě tohoto fenomenálního běžce. Příběh začíná dětstvím, pokračuje prací u Bati, začátcích závodění, průběhu jeho konfliktů s totalitní mocí, seznámením s Danou (tehdy ještě Ingrovou), jeho trénincích, příběhem jeho trenéra Haluzy (který se od role trenéra skromně distancuje, prý mu poradil jen to, že by se měl soustředit na rychlost a krátké sprinty), postoji jeho rodičů, komunistickém pozadí, jeho bězích na závodech a vyprávění končí triumfálním vítězstvím v Helsinkách 1952.

Rozhodně se nebudou nudit ani děti, ani dospělí. Ti sportovněji založení se určitě inspirují a po přečtení možná půjdou hned trénovat a pilovat svůj sport. 


Ostatní osobnosti (komiks):

Milada Horáková - Zdeněk Ležák

Čáslavská - Jan Novák

Štefánik - Václav Šlajch

Kdo z vás tuto knížku četl? Líbila se vám/nelíbila? 

Máte k této knížce otázku? Zeptejte se.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100086301356461